Czy powiększanie ust makijażem permanentnym to dobra metoda? I tak i nie. Wszystko zależy jakiego efektu oczekujemy. Postaram się odpowiedzieć na kilka często powtarzających sie pytań i przestrzec przed niewłaściwą decyzją. 

Makijaż permanentny ust jest świetnym rozwiązaniem w przypadku ust bladych, o nierównym kolorze czy poszarpanej, rozmytej linii konturu ust. W takich przypadkach można osiągnąć złudnie naturalny efekt wykorzystując barwniki  w odcieniach naturalnych róży. Proszę nie myśleć o różu jako słodkim, cukierkowym "pink". Gama odcieni tego koloru to szeroki wachlarz od brudnego pudrowego po słoneczny arbuzowy. W wyborze odpowiedniego barwnika radziłabym sugerować się propozycją linergistki. Patrząc na kartę kolorów trudno czasami wyobrazić sobie jak dany kolor będzie wyglądał po wygojeniu na naszych ustach. W końcu każdy z nas ma już jakiś swój kolor i to osoba wykonująca zabieg powinna umieć przewidzieć i dobrać taki barwnik żeby efekt końcowy był właściwy. Samo wyrównanie kolorytu ust i wyrównanie naturalnego kształtu powoduje, że usta wydają się jakby lekko większe, pełniejsze. 

Obecnie panuje moda na usta powiększone tzw. "poduszeczki" ,taki typ ust posiada niejedna celebrytka:) W związku z tym spotykam się często z pytaniami czy możliwe jest aby osiągnąć taki efekt poprzez zabieg makijażu permanentnego. Zdecydowanie NIE, odradzam takich prób nawet jeśli ktoś zapewnia o powodzeniu powołując się na zdjęcia ust "przed i po" . Efekt bezpośrednio po zrobieniu makijażu permanentnego może czasem przypominać powiększenie ust, jednak jest to efekt opuchnięcia po drażnieniu podczas zabiegu. Przejściowe "powiększenie" znika po kilku godzinach od zabiegu. Kolor pozostaje, a rozmiar ust powraca do rzeczywistego. W makijażu permanentnym mamy możliwość delikatnego naddania kształtu wprowadzając barwnik poza kontur naturalny ust, ale tylko 1-2 mm. Wykonanie takiego powiększenia musi być bardzo precyzyjne z użyciem odpowiednich kolorów, nie każdy (np. jasne odcienie) będzie wyglądał efektownie. Największym błędem jest zbyt duże powiększenie poprzez konturówkowe obrysowanie ust przesadnie daleko od naturalnego kształtu.Bardzo ryzykowne, trudne do utrzymania przez dłuższy czas jednolitego koloru, a przy tym nadaje groteskowy wygląd. Proszę również pamiętać,że kolor będzie jaśniał równomiernie, z czasem np. po 2 latach barwnik na skórze poza ustami będzie jaśniejszy niż reszta dając efekt rozmazanej szminki.

Podsumowując :

Makijażem permanentnym możemy powiększyć wizualnie usta, ale subtelnie, nieznacznie naddając kształt. Najczęściej efekt jest miłym zaskoczeniem i dotychczasowe szminki stają się bezużyteczne:) 

Natomiast jeśli marzysz o mięsistych, wypukłych lub dużo większych ustach polecam najpierw poprawić kolor i kontur makijażem permanentnym, a później poddać się zabiegowi wypełnienia ust ( np.kwasem hialuronowym) przez lekarza medycyny estetycznej.